رئیس جمهور محترم
 حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای سید ابراهیم رئیسی
 
با اهداء سلام و عرض ادب
با توجه به خسارات زیانبار بیماری کووید ۱۹ در کشور و مشکلات موجود در برنامه­ ریزی و اجرای واکسیناسیون سراسری، تشخیص و درمان بیماری همچنین بنابر رسالت مجامع علمی، انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران موارد زیر را به عنوان ده اولویت جهت برون رفت از این بحران پیشنهاد می نماید:
۱) متاسفانه به نظر می­رسد بحران فعلی نتیجه اشتباه در برآورد توان تولید واکسن داخلی، تعارض منافع و بی توجهی به بدیهیات علمی و نقطه نظرات انجمن­ ها و نهاد­های علمی می­باشد. لذا خواهشمند است دستور فرمایند وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اولین اقدام، جلسه ­ای در موضوع کرونا با حضورنمایندگان انجمن­های علمی ذیربط (از جمله انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران) برگزار نموده، بستر اجرای پیشنهادات علمی و تحقق اهداف مد نظر را فراهم نمایند.
۲) پیشنهاد می­گردد با هدف استفاده از نقطه نظرات علمی و تخصصی، کمیته ­های علمی متشکل از نمایندگان علمی انجمن ­های مربوط در سطح ستاد ملی کرونا و ستاد­های وزارتی تشکیل و جایگزین کمیته ­های قبلی گردد. بدیهی است نقطه نظرات و پیشنهادات این کمیته ­ها بایستی فصل الخطاب سیاستگذاری ­ها و تصمیم گیری­ های ستاد ملی کرونا باشد.
۳) ترتیبی اتخاذ گردد که هیچیک از اعضای کمیته ­های علمی کوچکترین مسئولیتی در رده­های مختلف مدیریت بهداشتی- درمانی نداشته باشند. همچنین جهت اجتناب از هرگونه تعارض منافع، کلیه افرادی که به هر نحوی در شرکت­ های تولید کننده یا وارد کننده واکسن و دارو ذینفع هستند، از کمیته ­ها و شوراهای ذیربط در وزارت بهداشت کنار گذاشته شوند.
۴) لازم است در اسرع وقت نسبت به تامین واکسن­های مورد تائید بین المللی از تمامی مبادی و کشورها اقدام و در بازه کوتاه چند ماهه نسبت به تکمیل واکسیناسیون سراسری اقدام شود. با توجه به تجربیات کشورهای مختلف و استفاده از انواع واکسن ها (از جمله mRNA) هیچ واکسن و هیچ کشوری از دایره واردات کنار گذاشته نشود.
۵) پیشنهاد می شود در فرایند ارزیابی مطالعات فازهای ۱، ۲ و ۳ واکسن های داخلی، از نظرات داوران مستقل دانشگاهی و نمایندگان انجمن­ های علمی استفاده شود. همچنین منطبق با اصول علمی، اطلاعات حاصل از مطالعات مربوط، در اسرع وقت در معرض داوری همتا در مجلات معتبر علمی قرار گرفته و منتشر گردد تا موجب افزایش اعتماد عمومی به واکسن های داخلی شود.
۶) با توجه به عدم امکان اعمال مدیریت در مراکز تجمیعی تزریق واکسن، متاسفانه این مراکز خود به محل انتشار ویروس تبدیل شده اند. لذا درخواست می شود با افزایش تعداد این مراکز و پیش بینی تمهیدات لازم، مانع از تجمع بیش از حد مردم و انتشار ویروس شد.
۷) ضروری است سازمان محترم صدا و سیما به منظور روشنگری، مبارزه با شبه علم و ایجاد انگیزه، از متخصصان و صاحبنظران مورد تایید انجمن­های علمی (و فاقد تعارض منافع)، برای تشویق مردم به شرکت در برنامه واکسیناسیون سراسری استفاده نماید.
۸) به منظور توسعه و تقویت زیرساخت­های تولید انبوه واکسن ­های داخلی، ضروری است در کنار حمایت از شرکت­های دانش بنیان نوپا، حمایت از موسسات با سابقه ۱۰۰ ساله تولید واکسن (انستیتوپاستور و موسسه رازی) دراولویت ویژه قرار گیرد.
۹) مقتضی است در برخورد با بیماری کووید ۱۹ از همراهی دین و علم استفاده نموده، از برگزاری هر تجمعی که منجر به گسترش ویروس می گردد جلوگیری شود.
۱۰)  لازم به توضیح است که بر اساس مطالعات، "ایمنی جمعی حاصل از واکسیناسیون کووید ۱۹" زمانی قابل حصول است که حداقل ۸۰ درصد جمعیت در بازه کوتاه چند ماهه واکسینه شوند. زیرا طولانی شدن روند واکسیناسیون منجر به ایجاد سویه ­های جدید و ناکامی دردستیابی به ایمنی جمعی می شود.
درپایان موفقیت جنابعالی، هیأت محترم دولت و ستاد ملی کرونا در مدیریت و کنترل هرچه سریعتر بیماری و بازگرداندن سلامت جامعه را آرزومند است.
 

دکتر محمد وجگانی
رییس انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران